Blog

Proces powstawania biżuterii DawidCraft 

pierścionek szarotka, złoto

Proces powstawania biżuterii DawidCraft

 

Pierwszy krok w procesie powstawania biżuterii to koncepcja i projektowanie.

Proces powstawania biżuterii w pracowni złotniczej DawidCraft zaczyna się od pomysłu wstępnego. Klient zazwyczaj przedstawia swoje inspiracje. Może być to zdjęcie, szkic, rysunek, ilustracja. Na podstawie takiej bazy dopytuję o szczegóły i przeprowadzam pewnego rodzaju wywiad. Konsultuję zainteresowania, ulubione kolory, hobby – wszystko to ma wpływ na styl biżuterii. Indywidualne dopasowanie do klienta jest kluczowe w całym procesie. Określamy wtedy również ramy budżetu, w których chcemy się zmieścić.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybór materiałów, o czym należy pamiętać?

 Po opracowaniu projektu, rozważamy dobór materiałów. Wybieramy rodzaj metali (złoto próby 585 – żółte, białe, różowe lub srebro – próby 925), kamienie szlachetne bądź syntetyczne oraz różnego rodzaju perełki, koraliki czy inne dekoracje. Ważne jest, aby dobrze dostosować materiały do ​​zamierzonego stylu i wyglądu. Możliwa jest również oprawa kamieni z innej biżuterii, często klienci przynoszą kamienie, które mają dla nich wartość sentymentalną.

 

Jak wygląda modelowanie i wytwarzanie biżuterii?

Na podstawie projektu tworzę model biżuterii. Może on być wykonywany ręcznie, za pomocą szeregu narzędzi złotniczych lub przy wykorzystaniu technologii 3D. W przypadku modelowania 3D, multimedialny model jest wysyłany do klienta za pomocą linku oraz fakultatywnie może być on wydrukowany, za pomocą drukarki 3D (FormLabs2), dla lepszego zobrazowania powstającej biżuterii klientowi. 

Link oraz wydruk modelu biżuterii jest rzecz jasna bezpłatny i ma wiele możliwości. Na tym początkowym etapie wprowadzamy ewentualne poprawki i dogrywamy plan działania.

 

 

 

 

 

 

Odlewanie i formowanie – sekrety złotnictwa

W modelowaniu tradycyjnym, wykonuje się odlew biżuterii. Do takiego zabiegu używamy specjalnej formy silikonowej, pracujemy metodą traconego wosku, wosk stawia się na choinkach odlewniczych, następnie choinki zalewamy gipsem odlewniczym (odporny na wysoką temperaturę), kuwetę odlewniczą wygrzewamy 8 godzin na trzech etapach wygrzewania. Po tym czasie wosk się wytapia i pozostaje forma, gdzie wlewa się roztopiony metal, który krzepnie, tworząc kreatywny kształt biżuterii.

W przypadku modeli 3D, proces odlewania może być bezpośrednio drukowany przy użyciu żywicy odlewniczej (Castable Wax Resine). 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szlifowanie i wykańczanie biżuterii DawidCraft, czyli jak zadbać o wyjątkowy blask biżuterii.

Czas na ostatnie szlify! Dopasowujemy wymiary zgodnie z ustaleniami, szlifujemy powierzchnię metalu, ewentualne lutujemy, przygotowujemy pod oprawę, odpowiednie frezujemy, oprawiamy w kamienie syntetyczne lub naturalne, na koniec polerujemy powierzchnię metalu za pomocą specjalnych past i szczotek, aby nadać odpowiedni połysk oraz gładkość. 

Zadania te wymagają dużej precyzji i umiejętności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oznakowanie, końcowy etap wytwarzania biżuterii DawidCraft

Ostatnim etapem jest oznakowanie imiennikiem producenta i ocechowanie cechą państwową próby metalu. Gotowy wyrób pakujemy i przekazujemy klientowi.

pierścionek szarotka, złoto